راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

سنندج مرکز استان کردستان و دومین شهر بزرگ کردنشین ایران است. سنندج با نام قدیم سنه دژ یا سنه، بافت سنتی دست‌نخورده‌ای دارد که برای علاقه‌مندان به معماری بسیار جذاب خواهد بود.

تپه‌هایی که درواقع ادامه‌ی کوه‌های زاگرس هستند، دورتادور شهر را در برگرفته‌اند. بنابراین، تعجبی ندارد که بیشتر کوچه‌های سنندج پر پیچ و خم باشند و خیابان‌ها براساس شیب‌ محلی شکل گرفته باشند.

زبان اکثریت مردم سنندج کردی است. بدون تردید سفر به این شهر زیبا با گنجینه‌ای غنی از یادگارهای تاریخی و زیبایی‌های طبیعی، برنامه‌ریزی لازم دارد.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

آب و هوا | اطلاعات ضرروی | هزینه‌های سفر | هتل‌های لوکس | هتل‌های میان‌رده |هتل‌های ارزان | خورد و خوراک | حمل و نقل | دیدنی‌ها | مرکزخریدها | رستوران‌ها |سوغات

آب و هوای سنندج

سنندج

ارتفاع سنندج از سطح دریا بین ۱۴۵۰ تا ۱۵۳۸ متر است. این شهر در سطح شیب‌دار ساخته شده و بنابراین ارتفاعش از سطح دریا در جاهای مختلف شهر متفاوت است. آب و هوای سنندج سرد و نیمه خشک به‌شمار می‌رود. بهترین زمان سفربه سنندج بهار و تابستان است که هوای معتدلی دارد. بیشترین دمای ثبت‌شده برای تابستان حدود ۴۴ درجه‌ی سانتی‌گراد و در بهمن حدود ۵٫۱۳ درجه زیر صفر است.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

اطلاعات ضروری سنندج

سنندج

  • کد سنندج: ۰۸۷
  • فاصله از تهران: ۵۰۰ کیلومتر
  • مدت سفر زمینی: کمتر از ۷ ساعت
  • مدت سفر هوایی: ۱ ساعت

مسیر سفر زمینی از تهران به سنندج، از مسیر تهران به ساوه آغاز می‌شود، به همدان می‌رسد و با گذشتن از قروه به سنندج می‌رسد.

سفر هوایی راحت‌ترین راه سفر است. قیمت بلیت هواپیما تهران سنندج از ۱۶۷ هزار تا ۲۵۲ هزار تومان متغیر است. در فرودگاه سنندج که پیاده شدید، دفتر تاکسیرانی مخصوص فرودگاه را خواهید دید. از ترمینال غرب و پایانه‌ی بیهقی اتوبوس به مقصد سنندج حرکت می‌کند. قیمت این بلیت ۵۵ هزار تومان است.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

هزینه‌های سفر به سنندج

بهترین زمان سفربه سنندج بهار و تابستان است که هوای معتدلی دارد

با توجه به بودجه‌ای که برای سفر به سنندج در نظر دارید، از میان هتل‌ها یکی را انتخاب کنید. بعضی‌ها به امکانات اقامتگاه‌شان اهمیت زیادی می‌دهند. دسته‌ای دیگر هم هستند که به هتل به چشم خوابگاه نگاه می‌کنند و ترجیح می‌دهند بودجه‌ی سفر را خرج تفریح و غذای خوشمزه کنند.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

هتل‌های لوکس

هتل شادی و هتل پارسیان ۴ ستاره هستند و قیمت رزرو آن‌ها حدود ۳۲۰ هزار تومان است.

هتل‌های میان‌رده

هتل های سنندج

هتل جهانگردی سنندج پارکینگ، رستوران و امکانات کافی برای اقامت دارد. هزینه‌ی هر شب اقامت در این هتل ۲۷۶ هزار تومان است.

هتل‌های ارزان

هتل فرهنگیان،‌ هتل آبیدر، هتل کاج، هتل هدایت و هتل جبار، هتل‌های ارزان سنندج هستند که از ۵۴ هزار تومان آغاز شده و به ۱۲۰ هزار تومان می‌رسد.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

هزینه‌ی خورد و خوراک در سنندج

رستوران های سنندج

در سنندج می‌توانید غذای خوب و باکیفیت را به قیمت منصفانه بخرید. هزینه یک وعده غذا بدون دسر و پیش‌غذا از حدود ۱۱ هزار شروع شده و در رستوران‌هایلوکس به ۵۰ هزار تومان می‌رسد.

حمل و نقل در سنندج

در سنندج طرف زوج و فرد وجود ندارد،‌ بنابراین اگر با ماشین سفر کرده‌اید، محدودیتی در رفت و آمد ندارید. البته تعداد خیابان‌های یک‌طرفه در این شهر زیاد است.

بدون وسیله‌ی شخصی، از اتوبوس درون شهری و تاکسی‌های خطی و گردشی بهره خواهید برد.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

دیدنی‌های سنندج

دیدنی های سنندج

پارک تفریحی آبیدر، پارک جنگلی کشاورز، پارک‌های لاله، ملت، دیدگاه و کودک از جمله پارک‌های سرسبز و زیبای سنندج هستند که معروف‌ترین آن‌ها آبیدر است.چهارباغ سنندج بعد از چهارباغ اصفهان در شمال بازار ساخته شد که در دوره‌ی قاجاریه به محل مسکونی چهارباغ تبدیل شد.

عمارت‌های تاریخی بسیار زیبایی در این شهر پیدا می‌کنید، مانند عمارت آصف وزیری یا خانه کرد، عمارت وکیل‌الملک، عمارت خسروآباد، عمارت مشیر دیوان، عمارت سالار سعید، عمارت حبیبی، عمارت ملک‌التجار، عمارت شیخ محمد باقر غیاثی، عمارت امجدالاشراف، عمارت سرهنگ آزموده اردلان، موزه‌ی سنندج و خانه معمار باشی.

مسجد سنندج

مسجد جامع سنندج در سال ۱۲۲۷ قمری ساخته شده و بنای باشکوهی دارد. حمام‌های قدیمی زیادی در سنندج از گذشته به جا مانده که دیدنی هستند. حمام شیشه،‌ حمام خان، حمام صلاحی، حمام عمارت آصف، حمام وکیل‌الملک از جمله این بناها هستند. عمارت شهرداری سنندج هم بسیار تماشایی است.

پل تاریخی قشلاق را حتما ببینید که روی روخانه‌ی قشلاق و در شرق شهر واقع شده است. امامزاده پیر عمر سنندج، امامزاده پیرمحمد، مقبره شرف الملک اردلان ومقبره هاجر خاتون از جاذبه‌های مذهبی سنندج به‌شمار می‌روند.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

بازار و مرکزخریدهای سنندج

بازار سنندج، بازار سرتپوله و راسته بازار نازک‌کاران، دوستداران بازارهای قدیمی را راضی می‌کنند. معماری ویژه‌ی بازارهای سنتی برای مسافران بسیاری جذاب است.

برای گشت و گذار و خرید پوشاک یا کیف و کفش می‌توانید به مرکز تجاری‌های امروزی سنندج مانند مرکز تجاری صدف، مجتمع تجاری کردستان، پاساژ آشنا، مجتمع تجاری هورام و پاساژ مروارید سر بزنید.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

رستوران‌ها و فست‌فودهای سنندج

رستوران جهان نما سنندج

رستوران جهان‌نما با چیدمان جذابش، کبابی شیدا با ظرف‌های خوشگل‌اش، رستوران مروارید، رستوران ترک دنر، رستوران و سفره خانه آبیدر، فست‌فود فردو، رستوران دهکده و ‌سفره‌خانه سنتی سیرانگاه، رستوران‌های شناخته‌شده در سنندج هستند.

اگر به‌جای غذاهای متداول رستوران‌ها، هوس استیک و پاستا و پیتزا کردید، به رستوران ایتالیایی چاو، رستوران ایتالیایی هفت دریا، خانه کنتاکی،‌ غذاهای گریل شده‌ی سر جو و پیتزا شهروند سر بزنید که در سنندج معروف هستند و خوراکی‌های خوشمزه‌ای ارائه می‌کنند.

رستوران‌ سنندج

و اما برای نوشیدنی‌های سرد و گرم، بستنی و میان‌وعده از میان کافه‌های معروف سنندج انتخاب کنید. کافه آدان، کافه زیتون، کافه پارک، کافه رستوران لیندو و امیر شکلات را در ذهن داشته باشید.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه

سوغات سنندج

سوغات و یادگاری‌هایی که در سفر می‌خریم و به خانه می‌آوریم، همیشه خاطره‌ی سفر را برای‌مان زنده نگه می‌دارند. ضمن این‌که می‌توانیم برای اطرافیان هم خرید کنیم و هدیه بدهیم.

شیرینی کنجدی انگبین و شکری، بادام سوخته و سقز از سوغات خوشمزه‌ی سنندج به‌شمار می‌روند. صنایع دستی سنندج پر و پیمان است. فرش، پارچه، کلاش که گیوه‌ی محلی سنندج است، نازک‌کاری،‌ تنبور و دف با کیفیت خوب در سنندج تهیه می‌شود.

راهنمای سفر به سنندج؛ شهر زیبای هزار تپه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *